Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest prosty. Dostępna oferta jest ogromna. Pomijając na chwilę nieograniczoną paletę wzorów i kolorów, musimy na początek zapoznać się ze szczegółami budowy drzwi, a ona jest również zróżnicowana! Drzwi wewnętrzne zbudowane mogą być z drewna i/lub materiałów drewnopochodnych (MDF, HDF, płyta wiórowa), które następnie mogą być lakierowane, pokryte folią dekoracyjną, laminatem lub naturalnym fornirem drewnianym pokrytym lakierem utwardzanym UV. Do wypełnienia skrzydeł stosuje się wkłady typu plaster miodu (drzwi zdecydowanie lżejsze) lub z płyty wiórowo-otworowej (drzwi zdecydowanie bardzie stabilne i wytrzymałe.

01

Decydujemy się na opcje: drzwi przylgowe czy bezprzylgowe. Przylgowe są szczelniejsze, lepiej izolują akustycznie, bezprzylgowe chętniej wybierane we wnętrzach nowoczesnych.
Zawiasy: widoczne lub ukryte w wewnętrznych krawędziach skrzydła lub ościeżnicy.
Prawe czy lewe? Drzwi prawe otwieramy, pociągając za klamkę prawą ręką do siebie. Lewe – lewą. W którą stronę będą się otwierać, musimy ocenić indywidualnie, ile mamy przestrzeni do dyspozycji, jak będzie wygodniej. 

02

Drzwi dekoracją domu! Czy jak będą wyglądać nasze drzwi.
Tradycyjnie, kolor drzwi dobieramy, tak, żeby korespondował z kolorem podłogi. Natomiast w nowoczesnym wnętrzu  wręcz przeciwnie, np. białe drzwi z ciemną podłogą. Pamiętajmy jednak, aby w pomieszczeniu dominowały maks. 2-3 różne barwy.  Jeśli drzwi kontrastują z podłogą, niech korespondują kolorystycznie z oknami i meblami. Pamiętajmy, również, że drzwi dotyczą 2 pomieszczeń, niech dobrze wyglądają na korytarzu, ale i w sypialni.
Płaszczyzna skrzydła może mieć powierzchnię płaską, profilowaną lub zbudowaną z kilku paneli, zawierać wkłady szklane przezroczyste, matowe albo zabarwione, ale też metalowe aplikacje.

03

Akcesoria. Wybieramy klamkę lub inny typ pochwytu. Zastanawiamy się czy drzwi będą miały zamek, np. drzwi do łazienki. W przypadku drzwi łazienkowych ważny jest także rodzaj otworów do wentylacji (małe okrągłe otwory lub szersze podcięcie).